Mi a metaadat, és érdemes-e aggódnunk miatta?
Az, hogy Ön és munkatársai kivel, mikor és hol beszélnek, gyakran ugyanolyan érzékenyek lehetnek, mint az , amiről beszél. Fontos megjegyezni, hogy a végpontok közötti titkosítás csak a kommunikáció tartalmát (a „mit”) védi. Itt jönnek képbe a metaadatok. Az EFF Surveillance Self Defense Guide áttekintést nyújt a metaadatokról és arról, hogy miért fontosak a szervezetek számára (beleértve a metaadatok kinézetének szemléltetését is):
A metaadatokat gyakran úgy írják le, mint minden, kivéve a kommunikáció tartalmát. A metaadatokat a boríték digitális megfelelőjének tekintheti. Csakúgy, mint egy boríték az üzenet feladójáról, fogadójáról és célállomásáról, úgy a metaadatok is. A metaadatok az Ön által küldött és fogadott digitális kommunikációra vonatkozó információk. Néhány példa a metaadatokra:
- akivel kommunikál
- az e-mailek tárgysora
- beszélgetéseinek hossza
- az időpont, amikor a beszélgetés zajlott
- tartózkodási helye kommunikáció közben
Még a metaadatok egy parányi mintája is bensőséges betekintést nyújthat szervezete tevékenységeibe. Vessünk egy pillantást arra, hogy a metaadatok mennyire feltáróak a hackerek, kormányzati szervek és vállalatok számára, amelyek gyűjtik azokat:
- Tudják, hogy felhívott egy újságírót, és egy órán keresztül beszélt velük, mielőtt az újságíró közzétett egy történetet egy névtelen idézettel. De nem tudják, miről beszéltek.
- Tudják, hogy a szervezetén belül több alkalmazott is üzent egy prominens helyi digitális biztonsági oktatónak. De az üzenetek témája továbbra is titok marad.
- Tudják, hogy e-mailt kapott egy COVID-tesztelő szolgálattól, majd felhívta orvosát, majd ugyanabban az órában felkereste az Egészségügyi Világszervezet webhelyét. De nem tudják, mi volt az e-mailben, vagy miről beszélt telefonon.
- Tudják, hogy e-mailt kapott egy helyi emberi jogi érdekképviseleti csoporttól, amelynek tárgya „Mondd el a kormánynak: Hagyják abba a hatalmukkal való visszaélést”. De az e-mail tartalma láthatatlan számukra
A metaadatokat nem védi a legtöbb üzenetszolgáltatás által biztosított titkosítás. Tehát, ha például a WhatsApp-on küld üzenetet, ne feledje, hogy bár az üzenet tartalma végpontokig titkosított, mások továbbra is tudják, hogy kivel, milyen gyakran és (a telefonhívások) mennyi ideig. Emiatt szem előtt kell tartania, hogy milyen kockázatok állnak fenn (ha vannak ilyenek), ha bizonyos ellenfelek megtudhatják, hogy a szervezete kivel, mikor beszélt velük, és (e-mailek esetén) megtudhatják az Ön szervezete általános tárgysorait. a szervezet kommunikációja.
Az egyik oka annak, hogy a Signalt olyan erősen ajánlják, hogy a végpontok közötti titkosítás mellett funkciókat is bevezetett, és kötelezettségeket vállalt az általa rögzített és tárolt metaadatok mennyiségének csökkentésére. Például a Signal lezárt feladó funkciója titkosítja a metaadatokat arról, hogy ki kivel beszél, így a Signal csak az üzenet címzettjét ismeri, a feladót nem. Alapértelmezés szerint ez a funkció csak akkor működik, ha olyan meglévő névjegyekkel vagy profilokkal (személyekkel) kommunikál, akikkel már kommunikált, vagy akiket a névjegyzékében tárolt. Engedélyezheti azonban ezt a „Lezárt feladó” beállítást „Engedélyezés bárkitől” értékre, ha fontos az ilyen metaadatok eltávolítása az összes Signal beszélgetésből, még az Ön számára ismeretlen emberekkel folytatott beszélgetésekből is.
Szükségem van végpontok közötti titkosított e-mailekre?
A legtöbb e-mail szolgáltató, például a Gmail, a Microsoft Outlook és a Yahoo Mail, szállítási rétegű titkosítást alkalmaz. Ha különösen érzékeny információkat kell közölnie, az e-mail nem a legjobb megoldás. Ehelyett válassza a biztonságos üzenetkezelési lehetőségeket, mint például a Signal. Még a végpontokig titkosított e-mail opciók is hagynak kívánnivalót maga után biztonsági szempontból, például nem titkosítják az e-mailek tárgysorait és nem védik a metaadatokat. Ennek ellenére, ha kényes tartalmat kell közölnie e-mailben, és attól tart, hogy az e-mail szolgáltatója jogilag kötelezhető arra, hogy tájékoztatást adjon a kommunikációjáról egy kormánynak vagy más ellenfélnek, érdemes megfontolni egy végpontok közötti titkosított e-mail használatát. lehetőség, mint az ProtonMail vagy Tutanota.
Valóban megbízhatunk a WhatsAppban?
A WhatsApp népszerű választás a biztonságos üzenetküldéshez, és jó választás lehet, tekintve, hogy mindenütt jelen van. Vannak, akik aggódnak amiatt, hogy a Facebook tulajdonosa és irányítása alatt áll, amely azon dolgozik, hogy integrálja más rendszereivel. Az embereket a WhatsApp által gyűjtött metaadatok (azaz arról, hogy kivel és mikor kommunikál) mennyisége is aggasztja. Ha úgy dönt, hogy a WhatsApp-ot biztonságos üzenetküldési lehetőségként használja, feltétlenül olvassa el a fenti metaadatokról szóló részt. Néhány beállítást is meg kell győződnie arról, hogy megfelelően van-e konfigurálva. A legkritikusabb, hogy kapcsolja ki a felhőalapú biztonsági mentéseket, jelenítse meg a biztonsági értesítéseket, és ellenőrizze a biztonsági kódokat. Egyszerű útmutatókat talál ezen beállítások konfigurálásához Android telefonokhoz itt, iPhone készülékekhez pedig itt. Ha az alkalmazottak *és azok, akikkel mindannyian kommunikálsz*, nem konfigurálják megfelelően ezeket a beállításokat, akkor a WhatsApp-ot nem érdemes jó lehetőségnek tekinteni a végpontok közötti titkosítást igénylő érzékeny kommunikációhoz. A Signal továbbra is a legjobb megoldás az ilyen végpontok közötti titkosított üzenetküldési igényekhez, tekintettel a biztonságos alapértelmezett beállításokra és a metaadatok védelmére.
Mi a helyzet a szöveges üzenetekkel?
Az alapvető szöveges üzenetek nagyon nem biztonságosak (a szabványos SMS-ek gyakorlatilag titkosítatlanok), ezért kerülni kell azokat, amelyek nem nyilvánosak. Míg az Apple iPhone-ról iPhone-ra küldött üzenetei (más néven iMessages) végpontok közötti titkosítással vannak ellátva, ha nem iPhone-ról beszélnek a beszélgetésben, az üzenetek nincsenek biztonságban. A legjobb, ha biztonságban vagyunk, és kerüljük az érzékeny, privát vagy bizalmas jellegű szöveges üzeneteket.
Miért nem ajánlott a Telegram, a Facebook Messenger vagy a Viber biztonságos csevegésekhez?
Egyes szolgáltatások, mint például a Facebook Messenger és a Telegram, csak akkor kínálnak végpontok közötti titkosítást, ha szándékosan bekapcsolja (és csak a személyes csevegésekhez), ezért nem jó lehetőségek érzékeny vagy privát üzenetküldésre, különösen szervezet. Ne hagyatkozzon ezekre az eszközökre, ha végpontok közötti titkosítást kell használnia, mert nagyon könnyen elfelejtheti az alapértelmezett, kevésbé biztonságos beállításoktól való eltérést. A Viber azt állítja, hogy végpontok közötti titkosítást kínál, de nem tette elérhetővé a kódját külső biztonsági kutatók számára. A Telegram kódja szintén nem került nyilvános ellenőrzésre. Ennek eredményeként sok szakértő attól tart, hogy a Viber titkosítása (vagy a Telegram „titkos csevegései”) nem felel meg a szabványnak, és ezért nem alkalmas olyan kommunikációra, amely valódi végpontok közötti titkosítást igényel.
Kapcsolattartóink és kollégáink más üzenetküldő alkalmazásokat használnak – hogyan győzhetjük meg őket, hogy töltsenek le egy új alkalmazást a velünk való kommunikációhoz?
Néha kompromisszumot kell kötni a biztonság és a kényelem között, de megéri egy kis extra erőfeszítés az érzékeny kommunikációhoz. Mutasson jó példát kapcsolatai számára. Ha más, kevésbé biztonságos rendszert kell használnia, legyen biztos abban, amit mond. Kerülje a kényes témák megbeszélését. Egyes szervezeteknél az egyik rendszert általános csevegéshez, a másikat pedig vezetőivel a legbizalmasabb megbeszélésekhez használhatják. Természetesen a legegyszerűbb, ha minden mindig automatikusan titkosítva van – semmi emlékeznivaló vagy gondolnivaló.
Szerencsére a végpontokig titkosított alkalmazások, mint például a Signal, egyre népszerűbbek és felhasználóbarátabbak – nem is beszélve arról, hogy több tucat nyelvre lokalizálták őket globális használatra. Ha partnereinek vagy más kapcsolattartóinak segítségre van szüksége a kommunikációnak egy végponttó-végpontig titkosított opcióra, például a Signalra való átállításához, szánjon egy kis időt arra, hogy megbeszélje velük, miért olyan fontos a kommunikáció megfelelő védelme. Ha mindenki tisztában van ennek fontosságával, nem tűnik nagy ügynek az a néhány perc, amely egy új alkalmazás letöltéséhez szükséges, és az a néhány nap, amelybe beletelik, amíg megszokja a használatát.
Vannak más beállítások a végpontok közötti titkosított alkalmazásokhoz, amelyekkel tisztában kell lennünk?
A Signal alkalmazásban a biztonsági kódok (amelyekre biztonsági számokként hivatkoznak) ellenőrzése is fontos. A biztonsági szám megtekintéséhez és a Signal alkalmazásban történő ellenőrzéséhez megnyithatja a csevegést egy partnerrel, koppinthat a nevére a képernyő tetején, majd görgessen le a „Biztonsági szám megtekintése” elemre. Ha a biztonsági szám megegyezik a névjegyével, ugyanazon a képernyőn megjelölheti őket „ellenőrzöttként”. Különösen fontos odafigyelni ezekre a biztonsági számokra, és ellenőrizni az elérhetőségeit, ha chaten értesítést kap arról, hogy megváltozott a biztonsági szám egy adott kapcsolatnál. Ha Önnek vagy más munkatársaknak segítségre van szüksége a beállítások konfigurálásához, maga a Signal nyújt hasznos utasításokat.
Ha Signal-t használ, amelyet széles körben a legjobb felhasználóbarát lehetőségnek tartanak a biztonságos üzenetküldéshez és az egy-egy hívásokhoz, feltétlenül állítson be egy erős PIN-kódot is. Használjon legalább hat számjegyet, és ne olyan könnyen kitalálható dolgot, mint a születési dátuma.
A Signal és a WhatsApp megfelelő konfigurálásával kapcsolatos további tippekért tekintse meg az EFF által kifejlesztett eszközök útmutatóit a Surveillance Self-Defense Guide-ban.