Bez obzira na to kog pružalaca usluga odaberete, bezbedno skladištenje podataka u klaudu zahteva nameštanje dobrih podešavanja za deljenje, kao i obučavanje osoblja da razumeju kako i kad da dele (ili ne dele) foldere i dokumente. Generalno govoreći, u vašem drajvu za skladištenje na klaudu treba da kreirate foldere kojima može da pristupi samo osoblje kojem trebaju fajlovi iz njih. Rutinski revidirajte svoj sistem kako biste se postarali da ne delite svoje fajlove sa suviše ljudi (kao npr. kreiranjem univerzalnih linkova za deljenje u slučaju fajlova koji treba da budu dostupni samo nekolicini ljudi).
Šta ako ne verujemo Google-u ili Microsoft-u ili drugim pružaocima usluga skladištenje u klaudu?
Ako neko od vaših protivnika (na primer, strana vlada ili lokalna samouprava) može zakonski da primora Google ili Microsoft (ili drugog pružaoca usluga skladištenja u klaudu) da predaju podatke, onda možda nema smisla da ih odaberete za svoje potrebe skladištenja podataka. Ovaj rizik može biti veći ako je vaš protivnik, na primer, vlada Sjedinjenih Američkih Država, ali mnogo manji ako je vaš protivnik neki autoritarni režim. Imajte na umu da i Google i Microsoft imaju politike o predavanju podataka samo ako su zakonski primorani na to, i imajte na umu da bi i vaša organizacija mogla biti podložna istim vrstama zakonskih zahteva sopstvene države ako hostujete podatke na lokalnom nivou.
U situaciji gde skladištenje u klaudu koje Google ili Microsoft obezbeđuju ne odgovara vašoj organizaciji, možete uzeti u obzir sledeću alternativu - Keybase. Timska funkcionalnost u Keybase-u dozvoljava vašoj organizaciji da deli fajlove i poruke uz pomoć obostrane enkripcije i bezbednom klaud okruženju a da ne morate da se oslanjate na trećeg pružaoca. Zbog toga može biti dobra opcija za bezbedno skladištenje dokumenata i fajlova na nivou cele organizacije. Međutim, Keybase je manje poznat većini korisnika, tako da budite svesni da će usvajanje ove alatke zahtevati više napora i bouke od prethodno navedenih rešenja.
Ipak, ako se odlučite da sami rešite svoje skladištenje podataka i uopšte ne koristitite klaud, od ključnog je značaj da uložite vreme i resurse u pojačavanje digitalne zaštite uređaja vaše organizacije i staranje da su lokalni serveri adekvatno konfigurisani, šifrovani i fizički zaštićeni. Možda ćete tako uštedeti na mesečnoj pretplati ali će vas to koštati vremena i resursa i učiniti mnogo ranjivijim na napad.
Pravljenje rezervnih kopija podataka
Bez obzira da li vaša organizacija čuva podatke u klaudu ili na fizičkim uređajima, važno je da imate rezervne verzije. Jako je lako izgubiti podatke, naročito ako se oslanjate na skladištenje na fizičkim uređajima. Možda prospete kafu na kompjuter i uništite hard disk. Kompjuteri osoblja mogu biti hakovani i svi lokalni fajlovi zaključani ransomverom. Neko bi mogao da zaboravi uređaj u vozu ili da mu ga ukradu zajedno sa torbom. Kao što je već pomenuto, ovo je još jedan razlog da odaberete skladištenje u klaudu, pošto nije vezano ni za jedan određeni uređaj koji može biti zaražen, izgubljen ili ukraden. Mekovi dolaze sa ugrađenim softverom za pravljenje rezervnih kopija koji se zove Time Machine i koji koristite zajedno sa eksternim uređajem za skladištenje; za uređaje sa Windows operativnim sistemom, File History nudi slične funkcije. Ajfoni i androidi mogu automatski da naprave rezervne kopije većine važnog sadržaja na klaudu ako to uključite u podešavanjima.
Ako vaša organizacija koristi skladištenje u klaudu (npr. Google Drive), postoji jako mali rizik da će neko oboriti Google ili da će vaši podaci biti uništeni u nekoj katastrofi, ali i dalje postoji mogućnost ljudske greške (poput slučajnog brisanja važnih fajlova). Tako da se može isplatiti da razmotrite rešenje koje nudi pravljenje rezervnijih kopija na klaudu, kao što je npr. Backupify ili SpinOne Backup.
Ako se podaci skladište na lokalnom serveru i/ili lokalnim uređajima, onda je bezbedna rezerva kopija još bitnija. Možete da napravite rezervnu kopiju svojih podataka na eksternom disku, ali onda obavezno taj hard disk zaštitite jakom lozinkom. Time Machine može da šifrira hard diskove za vas ili možete koristiti pouzdane alatke za enkripciju celog hard diska kao što su VeraCrypt ili BitLocker. Obavezno uređaje sa rezervnim kopijama čuvajte na zasebnoj lokaciji. Setite se, ako u požaru istovremeno izgore i vaši kompjuteri i rezervne kopije podataka na njima znači da uopšte nemate rezervne kopije. Razmotrite da te kopije držite na sigurnom mestu, kao npr. sefu u banci.
Napomena: ako koristite vašeg cloud provajdera u zemlji sa specifičnim zakonima o lokalizaciji podataka, konsultujte se sa pravnim stručnjacima kako biste bolje razumeli kako rešenje za takvu vrstu skladištenja može da bude u skladu sa svim lokalnim zahtevima. Mnogi cloud provajderi, uključujući Google i Microsoft, sada nude opcije koje omogućavaju nekim klijentima da odaberu geografsku lokaciju svojih podataka u cloudu, na primer.