Šta su metapodaci i da li treba da nas brinu?
Sa kim vi i vaše osoblje razgovarate i kad i gde razgovarate sa njima može ponekad biti podjednako osetljivo kao i sama tema razgovora. Važno je zapamtiti da obostrana enkripcija štiti samo sadržaj (ono „šta“) vaše komunikacije. Tu metapodaci ulaze u priču.Već pominjani Surveillance Self-Defense Guide (Vodič za samoodbranu od nadzora) daje pregled metapodataka i njihovog značaja za organizacije (uključujući i objašnjenje kako metapodaci izgledaju):
Metapodaci se često opisuju kao sve sem sadržaja vaše komunikacije. Metapodatke možete da zamislite kao digitalni ekvivalent koverte. Kao što koverta sadrži podatke o pošiljaocu, primaocu i odredištu poruke, tako to isto sadrže i metapodaci. Metapodaci su informacije o digitalnim komunikacijama koje šaljete i primate. Neki od primera metapodataka su:
- sa kime komunicirate
- naslov mejlova
- dužina razgovora
- vreme odigravanja komunikacije
- vaša lokacija tokom komuniciranja
Čak i mali uzorak metapodataka može da pruži dubinski uvid u aktivnosti vaše organizacije. Hajde da vidimo šta sve metapodaci koje prikupe mogu da kažu hakerima, državnim organima i kompanijama:
- Znaju da ste zvali određenog novinara i pričali sa njim sat vremena pre nego što je objavio priču u kojoj citira „anonimni izvor“. Ali ne znaju o čemu ste pričali.
- Znaju da je više ljudi iz vaše organizacije slalo poruke poznatom lokalnom pružaocu obuke iz oblasti digitalne bezbednosti. Ali tema poruka je ostala tajna.
- Znaju da ste dobili mejl od centra za testiranje na COVID, potom zvali vašeg lekara, pa potom posetili sajt SZO i to sve u toku jednog sata. Ali ne znaju šta je pisalo u mejlu niti šta ste rekli preko telefona.
- Znaju da ste od lokalne grupe za ljudska prava primili mejl sa naslovom „Recite Vladi: prestanite da zloupotrebljavate svoju moć“. Ali ne vide sam sadržaj mejla.
Metapodaci nisu zaštićeni enkripcijom koju nudi većina aplikacija za slanje poruka. Tako da ako, npr, šaljete poruku preko WhatsApp-a, imajte na umu da iako je sadržaj vaše poruke obostrano šifrovan, drugi i dalje mogu da saznaju koje poruke šaljete, koliko često, a u slučaju telefonskih poziva koliko isti traju. Zbog toga bi možda trebalo da imate na umu potencijalne rizike (ako uopšte postoje) povezane sa time što određeni protivnici mogu da saznaju sa kime vaša organizacija razgovara, kada ste s njima pričali i (u slučaju mejlova) glavne teme vašeg dopisivanja.
Jedan od razloga što svi preporučuju Signal je upravo to što je pored obostrane enkripcije uveo fukcionalnosti koje treba da smanje količinu metapodataka koje evidentira i skladišti. Na primer, njegova Sealed Sender funkcija šifrira metapodatke o tome ko priča sa kime, tako da Signal zna samo ko prima poruku, ali ne i ko je šalje. Po podrazumevanom podešavanju, ova funkcija radi samo tokom komunikacije sa postojećim kontaktima ili profilima (osobama) sa kojima ste već komunicirali ili koji su u vašoj listi kontakata. Međutim, možete je podesiti na „Dozvoli od bilo koga“ ukoliko vam je bitno da eliminišete ove metapodatke iz svih razgovora u okviru Signala, čak i onih sa nepoznatim ljudima.
Šta je sa imejlom?
Većina provajdera elektronske pošte, na primer Gmail, Microsoft Outlook i Yahoo Mail, koriste šifrovanje transportnog sloja. Dakle, ako morate da komunicirate osetljiv sadržaj koristeći elektronsku poštu i brinete se da bi od vašeg provajdera moglo biti zakonski zahtevano da pruži informacije o vašoj komunikaciji vladi ili drugom licu, možda ćete želeti da razmislite o korišćenju elektronske pošte sa opcijom šifrovanja “end to end”. Imajte na umu, međutim, da čak i opcije šifrovane “end to end” elektronske pošte ostavljaju nešto što se želi iz bezbednosne perspektive, na primer, nešifrovanje naslova elektronske pošte i nemanje zaštite metapodataka. Ako je potrebno da saopštite posebno osetljive informacije, elektronska pošta nije najbolja opcija. Umesto toga, odlučite se za bezbedne opcije za razmenu poruka kao što je Signal.
Ako vaša organizacija nastavi da koristi elektronsku poštu, od ključne je važnosti da usvojite sistem na nivou cele organizacije. Ovo vam pomaže da ograničite uobičajene rizike koji nastaju kada osoblje koristi lične adrese elektronske pošte za svoj rad, kao što su loše bezbednosne prakse naloga. Na primer, pružanjem naloga elektronske pošte koje izdaje organizacija osoblju, možete da primenite najbolje prakse kao što su jake lozinke i 2FA na svim nalozima kojima vaša organizacija upravlja. Ako je, prema vašoj gornjoj analizi, end-to-end enkripcija neophodna za vašu elektronsku poštu, i Protonmail i Tutanota nude planove za organizacije. Ako je šifrovanje na transportnom sloju adekvatno za elekttonsku poštu vaše organizacije, opcije kao što su Google Workspace (Gmail) ili Microsoft 365 (Outlook) mogu biti korisn.
Da li zaista možemo da verujemo WhatsApp-u?
WhatsApp je popularan izbor za bezbedno slanje poruka i može biti dobra opcija imajući u obziru njegovu sveprisutnost. Neke brine činjenica da je u vlasništvu i pod kontrolom Facebook-a, koji radi na tome da ga integriše sa svojim drugim sistemima. Takođe postoji zabrinutost oko količine metapodataka (tj. podataka o tome sa kim komunicirate i kada) koje WhatsApp prikuplja. Ako se odlučite za WhatsApp kao opciju za bezbedno slanje poruka, obavezno pročitajte gornji odeljak o metapodacima. Takođe je neophodno da pravilno konfigurišete određena podešavanja. Ono što je najbitnije jeste da isključite bekape na klaudu, ili, u najmanju ruku, omogućite WhatsApp-ovu novu end-to-end šifrovanu funkciju rezervnih kopija koristeći ključ za šifrovanje od 64 cifre ili dugu, slučajnu i jedinstvenu lozinku sačuvanu na bezbednom mestu (kao što je vaš menadžer lozinki). Takođe obavezno uključite bezbednosna obaveštenja i proverite bezbednosne kodove. Možete naći jednostavne praktične vodiče za ova podešavanja ovde za android telefone, a ovde za ajfon. Ukoliko vaše osoblje *i oni sa kojima komunicirate* ne podese ovo kako treba, onda ne bi trebalo da WhatsApp smatrate dobrom opcijom za slanje osetljivih informacija koje zahtevaju obostranu enkripciju. Signal i dalje ostaje najbolja opcija za slanje poruka sa obostranom enkripcijom uzimajući u obzir njegova bezbedna podrazumevana podešavanja i zaštitu metapodataka.
A šta je sa SMS-ovima?
Bazične tekstualne poruke su jako nebezbedne (standardni SMS-ovi suštinski nemaju enkripciju) i trebalo bi ih izbegavati za bilo šta što ne želite da svi znaju. Dok Apple-ove poruke sa jednog ajfona na drugi (tzv. iMessage) imaju obostranu enkripciju, ako u tom razgovoru učestvuje telefon koji nije ajfon, poruke nisu bezbedne. Najbolje je obezbediti se i izbegavati slanje SMS-ova za bilo šta što je i izdaleka osetljivo, privatno i poverljivo.
Zašto seTelegram, Facebook Messenger ili Viber ne preporučuju za bezbedno četovanje?
Neke aplikacije, poput Facebook Messenger-a i Telegrama, nude obostranu enkripciju samo ako je namerno uključite (a i to samo za četove između dve osobe), pa nisu dobra opcija za osetljive i privatne poruke, naročito za potrebe organizacije. Nemojte se oslanjati na ove alatke ako vam treba obostrana enkripcija, jer je lako zaboraviti da promenite podrazumevana, manje bezbedna podešavanja. Viber tvrdi da nudi obostranu enkripciju, ali nije svoj kod stavio na uvid nezavisnim revizorima digitalne bezbednosti. Telegramov kod takođe nije dostupan za javnu reviziju. Usled toga, mnogi stručnjaci se pribojavaju da Viberova enkripcija ili Telegramovi „tajni“ četovi zapravo ne ispunjavaju postojeće standarde i samim tim nisu adekvatni za komunikaciju koja zahteva pravu obostranu enkripciju.
Naši saradnici i kolege koriste druge aplikacije za slanje poruka - kako da ih ubedimo da skinu još jednu aplikaciju da bi komunicirali sa nama?
Ponekad bezbednost zahteva dodatne napore, ali u slučaju osetljivih komunikacija to vredi truda. Dajte dobar primer osobama sa kojima ste u kontaktu. Ako morate da koristite druge, manje bezbedne sisteme, dobro pazite šta na njima govorite. U nekim organizacijama koriste jedan sistem za generalno četovanje i drugi za najpoverljivije razgovore sa rukovodstvom. Naravno, najjednostavnije je ako sve stalno automatski šifruje - onda ne morate ništa da pamtite ili da se razmišljate.
Na sreću, aplikacije sa obostranom enkripcijom poput Signala su sve popularnije i sve lakše za upotrebu, a da ni ne pominjemo da su već lokalizovane na desetinama jezika. Ako vašim partnerima ili drugim kontaktima treba pomoć pri prelasku na opciju sa obostranom enkripcijom poput Signala, odvojte malo vremena da im objasnite zašto je bitno da adekvatno zaštite svoje komunikacije. Jednom kad svi shvate značaj ovakve prakse, neće im smetati da odvoje nekoliko minuta za skidanje nove aplikacije i utroše nekoliko dana da se naviknu na nju.
Da li postoje druga podešavanja aplikacija sa obostranom enkripcijom za koja treba da znamo?
U okviru Signala je takođe važno da verifikujete bezbednosne šifre (koje oni zovu bezbednosni brojevi). Kako biste videli bezbednosni broj i verifikovali ga u Signalu, možete otvoriti čet sa nekim kontaktom, kucnuti njihovo ime na vrhu ekrana i na dnu padajućeg menija naći „Prikaži bezbednosni broj”. Ukoliko taj broj odgovara broju vašeg kontakta možete ga označiti kao „proverenog“ na tom istom ekranu. Naročito je bitno da pazite na te bezbednosne brojeve i proverite svoje kontakte ukoliko u četu dobijete poruku da se bezbednosni broj koji se odnosi na dati kontakt promenio. Ukoliko vama ili ostatku osoblja treba pomoć oko ovih podešavanja, sam Signal je obezbedio korisna uputstva.
Ako koristite Signal koji se univerzalno smatra najboljom opcijom za bezbedno slanje poruka i pojedinačne pozive koja je istovremeno laka za upotrebu, takođe obavezno smislite jak pin. Neka sadrži bar šest cifara i nemojte stavljati nešto što se lako da pogoditi, poput datuma rođenja.
Za više praktičnih saveta o pravilnom podešavanju Signala i WhatsApp-a, možete pogledati vodiče za obe ove aplikacije u okviru Vodiča za samoodbranu od nadzora.